Fotogalerie

Karneval

V naší školce proběhlo karnevalové veselí ve středu na svatého Valentýna. Děti se proměnily ve víly, princezny, zvířátka, profese i Spidermany. Mezi netradiční masky patřila závora Tomáška Robovského a kosmonaut Eliáška Války.

Ve vyzdobené Sokolovně jsme tančili, běhali a soutěžili. Tématem letošního karnevalu byl "CIRKUS", a tak jsme děti roztřídili do 3 skupin: na šašky, akrobatky a klauny. Děti v těchto skupinách chodily promenádu, aby si je všichni ostatní mohly prohlédnout a vyhodnotit tu nejlepší masku, poté ve stejných družstvech soutěžily.

A protože součástí karnevalového veselí byly i paní učitelky, také přišly v maskách. Sešly se jako 3 klauni. Společně s dětmi tančily a pomáhaly organizovat připravené aktivity. Do karnevalu se zapojily i ostatní zaměstnankyně školky. Paní kuchařka Kačenka napekla dětem slavnostní vdolečky a paní školnice Janička pomohla s převlékáním dětí do masek, nošením pomůcek a jejich úklidem.

Rozsvícení stromečku

První adventní neděli 3. 12. 2023 jsme rozsvítili vánoční strom na návsi naší obce. Děti z naší školky zpříjemnily tento čas krátkým kulturním vystoupením. Teplý čaj a punč zahřál naše bříška v tomto mrazivém sněhovém čase. Rodiče mohli podpořit naši školku nákupem drobných dárečků, které vyrobily děti ze školky. 

Voláme sv. Martina 11. 11. 2023

Jako každý rok i letos jsme slavili svátek sv. Martina. Přivítali jsme u nás ve vsi děti ze ZŠ Nedabyle. Rádi se společně potkáme s dětmi, které odrostly z naší školky a jsou již ve školním věku. Pro rodiče jsme si připravili krátké kulturní pásmo písní, básní a krátkého divadelního vystoupení do kterého se zapojili i děti ze ZŠ a MŠ Nedabyle. Potom jsme společnými hlasy přivolali Martina, který k nám opět na koni dorazil. Toho bílého pro letošní rok nechal doma.

Zavzpomínali jsme na poslání sv. Martina, který se rozdělil s žebrákem o svůj plášť a upozornil svým skutkem, jak je pěkné se umět rozdělit s přítelem a svými bližními. Světelným průvodem všichni roznesli světlo do všech obydlí, v době, kdy se krátí den a noc se prodlužuje. Na závěr se děti rozdělily mezi sebou o napečené rohlíčky, perníčky a jiné dobroty.

Podzimní bramboriáda

Protože se v naší mateřské škole snažíme utužovat vztahy mezi školkou a rodiči, několikrát ročně pro ně a jejich děti pořádáme tematická zábavná odpoledne. Nemáme rády stereotyp a naopak preferujeme nové zkušenosti, proto jsme si v letošním roce připravily místo dýňování, které jsme si užili v loňském roce, "BRAMBORIÁDU", která proběhla ve středu 11.10.2023. A bylo to hned ve velkém stylu.

Na děti čekalo celkem 6 stanovišť s úkoly, ve kterých hrály hlavní roli právě brambory. Děti během nich nenamastily je, ale svoje svaly. Třeba takové přenášení pytlů plných brambor nebyla zrovna vůbec žádná legrace. Dále si děti zkusily třeba hod bramborou, bramborový slalom nebo tvoření s bramborovými tiskátky.

V rámci odpoledne proběhla také soutěž o nejlepší bramborový pokrm, do které přispěla většina našich rodičů. Moc děkujeme za vaši účast! Ochutnat jsme tak mohli různé druhy zapečených brambor, bramboráků, bramborový tatarák, a dokonce i bramborový koláč s jablky. Cenu za první místo samozřejmě vyhrál sladký pokrm (holt máme všichni mlsné jazýčky). Už teď se těšíme, až se společně potkáme u další školkové akce.

Návštěva pana kuchaře 

V rámci projektu Skutečně zdravá škola naši školku navštívil pan Martin Kalasch, který zastává manažerskou funkci v řetězci Perfect Canteen v Praze. Byl k nám vyslán na exkurzi svým vedoucím Filipem Sajlerem, kterého můžete znát z kulinářského pořadu Kluci v akci.

S Martinem si naše paní kuchařka užila kuchtící dopoledne. Získala od něj nové zkušenosti, spoustu zajímavých receptů a také velkou pochvalu za to, jak svoji práci odvádí. Prý je krásné potkat někoho, kdo práci dělá srdcem. Moc se mu v naší retro kuchyni líbilo.

Návštěva to byla příjemná nejen pro paní kuchařku, ale také pro děti, které mužský element v naší školce více něž uvítaly.

Zahradní slavnost

Konec školního roku v naší školce vrcholí zahradní slavností. Ta se v letošním roce konala ve středu 14.6.2023. Tématem letošní slavnosti byla zvířátka z farmy a toto téma bylo součástí celého odpoledního programu. Děti tančily, recitovaly, zpívaly a dokonce sehrály pohádku: "O špinavém čuňátku". Po programu pro rodiče následovalo šerpování našich předškoláků s předáním pamětní knihy a drobných dárků. Největším dárkem pro všechny děti byl obrovský dort od naší paní kuchařky v podobě farmářské zahrady se zvířátky. Dokonce se letos sešly dorty 2, protože nás navštívila bývalá paní kuchařka Jana a ta dětem nechala taky upéct dort.

Po programu a předání dárků jsme vypustili naší motýlí zahrádku, kterou jsme si objednali na konci května v podobě housenek a pozorovali jsme vývoj motýla. Zakuklilo a vylíhlo se nám 5 motýlů Babočky kopřivové a ty jsme přede všemi pustili do volné přírody na naše motýlí keře. Naše slavnost, ale pokračovala dál připravenými stanovišti s jednotlivými otázkami souvisejícími s tématem. Při každé správné odpovědi děti získaly písmenko do své tajenky. Jakmile byla doplněna tajenka, tak si každý účastník přišel pro připravenou odměnu.

Slavnost končila připraveným občerstvením a poděkováním celému týmů naší školky rodiči našich předškoláků. Všechny jsme dostaly krásnou květinu pivoněk a kopretin a poukázku na kulturní program. Mockrát děkujeme a vážíme si toho, že naši rodiče oceňují naše pracovní nasazení.

Popřáli jsme všem krásné léto a prázdniny a v podvečer jsme se rozloučili. Byla to opět velmi milá, radostná a vydařená akce.

Výlet na Safari 

V úterý 30.5.2023 jsme den dětí, mimo jiné, oslavili výletem na Hlubokou u Borovan v Safari resortu. Nejvíc jsme si zde užili hřiště, ale navštívili jsme i místní zvířátka se kterými jsme mohli být v úzkém kontaktu. K dopravě jsme použili veřejnou dopravu vlakem, což bylo pro naše děti také velkým zážitkem. Pro snazší orientaci v prostoru jsme naše děti vybavili stejnými limetkovými kšiltovkami. Celé dopoledne nám svítilo sluníčko a výlet se povedl nad očekávání. 

Výlet na farmu Rančice

Ve čtvrtek 27. dubna dopoledne jsme s dětmi vyrazili na výlet do Rančic, kde jsme navštívili rodinnou biofarmu, která se věnuje ekologickému hospodaření, především chovu masného skotu plemene Aberdeen Angus.

Po svačině na travnatém dvoře krásného statku se nás ujala farmářka paní Jitka Šebelková, která si pro děti připravila prohlídku jejich usedlosti. Děti se během návštěvy farmy dozvěděly zajímavé informace nejen o zvířatech a jejich mláďatech, ale i o prostorách jejich chovu a potravě, kterou se živí. Zároveň mohly děti mnoho z běžně známých druhů hospodářských zvířat vidět na vlastní oči. Zvířata jako králíky, oslíka, kuřátko, kočku či psa si mohly děti dokonce i pohladit.

V závěru prohlídky děti mohly zvířatům podat přinesené pamlsky – slepice si tak pochutnaly na skořápkách a osel s poníkem na tvrdém pečivu, ovoci a zelenině. Největším zážitkem, který si děti z farmy odvezly, byla společná hra s místním psím mazlíčkem, kterého děti pořádně prohnaly při házení míčku.


Komunitní setkání s farmářem

24. dubna se v naší školce setkali děti i rodiče s farmářkou Jitkou ŠEBELKOVOU z farmy Rančice u Kamenného Újezda. Společně si povídali o všech zvířatech z farmy a jejich využití pro člověka. Paní Šebelková s sebou přivezla i živé mazlíčky, které si děti mohly pohladit. Rodičům představila možnost odběru kvalitního čerstvého masa přímo z farmy. Hlavní činností farmy je ekologický chov masného skotu – plemene Aberdeen Angus. Toto plemeno se zde chová na pastvinách v čistokrevné formě za účelem produkce a prodeje kvalitních plemenných býků a jalovic. Na farmě se můžete setkat i s jinými zvířaty jako jsou králíci, slepice, ovce a koně. Nějaké zvířátko přijede možná i k nám. 


Velikonoční tvoření

Ve středu 5.dubna se naplnila naše školka nejen našimi dětmi, ale i rodinnými příslušníky. Pro rodiče si naše děti připravily krátké velikonoční vystoupení s přednesem, písničkou a tanečkem. Dětem paní učitelky připravily stanoviště tématicky přizpůsobené barvám velikonočních dní, kde děti plnily úkoly. Kluci se naučili uplést pomlázku a děvčata tvořila velikonoční dekorace. Celým odpolednem nás provázelo i výborné občerstvení z vajíček, které bylo součástí vyhlášené soutěže pro naše rodiče "Nejlepší pokrm z vajíček".

Akce se vydařila, dokonce se nad námi smilovalo i sluníčko a celé odpoledne svítilo všem do tváře.