Fotogalerie

Jak chutná zahrada

Propojení naší školní zahrady se školní kuchyní bych přála všem dětem i kuchařům, kteří jim vaří.

Od zasetí semínek petržele, mrkve, ředkviček a starost o rostlinky, až po sklízení úrody. Všechno toto mohou naše děti zažít v mateřské škole. Děti samy sklízí úrodu z jedlých keřů rybízu, angreštu, malin a borůvek. Pomáhají s odnášením bioodpadu do vlastního kompostéru, díky čemuž snáze chápou recyklaci.

O svou zahradu děti pečují s láskou a pečlivostí a o to více jim pak chutná vypěstovaná zelenina a ovoce na talíři.

Já jim z těchto čerstvých surovin vytvářím pomazánky a zdravé svačinky. Někdy si děti přizvu jako pomocníky do kuchyně, kde mohou být součástí vaření. Letos jsme společně pekli svatomartinské rohlíčky, perníčky, beránka a dokonce jsme zadělávali na chleba a vyráběli bezinkovou šťávu.

Dobrodružná výprava předškoláků a nocleh ve školce

Čarodějnické odpoledne ve školce

30. května se na naší školní zahradě uskutečnilo čarodějnické odpoledne pro rodiče s dětmi. Děti akci zahájily krátkým tematickým tanečkem a básničkou s pohybem, které nás přenesly do světa čar a kouzel. Následně spolu s rodiči vyrazily vstříc 12 čarodějným úkolům, které jsme si pro ně přichystali. Děti čekalo kouzlení pomocí kouzelnické hůlky, let na koštěti, vrhání dračími vejci, míchání lektvarů nebo lov bonbonů z pavučiny pavouka bonbonotvorného. Po splnění úkolů děti dostaly medaili, diplom a gumového hmyzáka - to aby měly něco dobrého k snědku :-)

V rámci odpoledne proběhla také soutěž o nejlepší pečivo k čarodějnému guláši, který uvařila naše paní kuchařka. Ani jsme nečekali tak hojnou účast. Ochutnali jsme různé druhy chleba i rohlíků, ale také třeba sýrové preclíky nebo cibulové bulky. Všechno bylo jako vždy vynikající! Tímto velice děkujeme rodičům, kteří se do soutěže zapojili a gratulujeme vítězům, kteří díky svému skvělému pečivu získali drobnou odměnu.

Komunitní setkání - ZAHRADA UZDRAVUJE

Při komunitním setkání se vytvořily návrhy na jméno pro naši školní zahradu, Každé dítě namalovalo na kousek dřívka obrázek, který se stal součástí obrazu (erbu) naší školní zahrady. Děti získaly povědomí o vlivu krásy zahrad na tělesné i emoční zdraví člověka. Pokusem vytvořily obraz znečištěné vody a získaly návod, jak se zbavit špatných emocí či zážitků prostřednictvím energetických schopností čisté a láskyplné vody. Děti si poslechly pohádku "O hodném zahradníkovi" a společně s rodiči vymodelovaly kouzelné ovoce, které uzdravuje a má nadpřirozené schopnosti. Vymalovaly obrázek skřítka Rozmarýnka a na závěr dostaly od lektorky tvořivou knihu "Hanička a skřítek Rozmarýnek".

Krásy a pozitivních zážitků není nikdy dost a tato akce k nim opět přispěla. Děkujeme naší paní kuchařce a několika maminkám za výborné občerstvení.

Brigáda na zahradě

První jarní sobotu jsme uspořádali brigádu na naší školní zahradě. Brigády se zúčastnilo 22 dospělých a 12 dětí. Potřebovali jsme překátrovat novou zeminu a doplnit vyvýšené záhony, abychom do nich mohli zasadit zeleninu pro naše děti. Jelikož nám polovinu loňské úrody sežral nějaký hraboš, který se do záhonů nastěhoval, umístili jsme na dno záhonů tenké pletivo. Tuto práci dostala na starosti naše děvčata Janička a Kačka. Pomoci jim přišla paní Vávrová s Terezkou, p.Škrnová s Adámkem a Ellinkou, p.Osomová, p. Dvořáková s Verunkou a pan Bárta s Martínkem.

Z důvodů recyklace bioodpadů jsme chtěli postavit nový kompostér a i to se za pomoci pana Pražáka podařilo. Tuto práci měla na starosti Lenka a na pomoci jim přišel pan Dvořák s Tomáškem a p. Šimlík s Filípkem. Natáhli jsme novou 50timetrovou hadici na plot ke snazšímu zalévání, vyčistili a doplnili jsme hmatový chodník a upravili "hrabošiště". S tím pomohl pan Hušek, paní Škulecová s Matějem a Terezka Funjeková.

S rodinou Robovských jsme vyčistili jezírko a udělali mu nový vrbový plůtek. Tuto činnost měla na starosti Pavlínka.

Celá rodinka Poppových společně s Moničkou a Zuzankou vytvořila jamky pod vodovodní sloupky, které vyplnily kamínky. Díky tomu nebude všude kolem stříkat voda.

Pan Vávra a pan Funjek obrousili lavičky a dali jim nový nátěr. Já jsme zajistila veškerý materiál nakoupila občerstvení a byla k ruce kde bylo třeba. Celá akce se velmi vydařila, udělalo se mnoho práce a naše zahrada dostala nový jarní kabátek.

Děkujeme všem zúčastněným, velkým i malým i těm, kteří jen přispěli nějakým občerstvením.

Návštěva místní hasičské zbrojnice

Týden po karnevalu jsme se s dětmi vrhli na téma "Ten dělá to a ten zas tohle". Formou hry se děti seznámily s různými méně i více známými profesemi a vybavením, které k jejich vykonávání potřebují. Také jsme si povídali o tom, čím by děti chtěly být až vyrostou. Mezi odpověďmi se objevila například tanečnice, vědec, zubařka nebo lékař. A jako vždy také policista a hasič. Samé záslužné profese. Právě hasič nás inspiroval k týdennímu tvoření, v rámci kterého si děti vyrobily hasičskou jednotku s požárem. Aby se děti o tomto nelehkém povolání dozvěděly co nejvíc, vydali jsme se na návštěvu místní hasičské zbrojnice. Hasiči nám ukázali zasedací místnost, kterou zdobí nejedna trofej, které novoveská jednotka získala v soutěžích hasičského sportu. Nejvíc děti zaujal putovní pohár. Dále si děti prohlédly hasičkou výstroj, odvážlivci si vyzkoušeli rukavice nebo helmu, která nutno podotknout, není vůbec lehká! Také jsme viděli stříkačku, savice i hadice, a to nejlepší nakonec, také hasičské auto. Hasiči dětem dovolili si vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je v něm sedět. A nechyběla ani houkačka! Hasiči nám slíbili, že až bude teplo, ukážou nám hasičský útok. Tak se moc těšíme až se oteplí a hasiči nám předvedou v plné parádě to, co umí nejlíp.

Karneval

V naší školce proběhlo karnevalové veselí ve středu na svatého Valentýna. Děti se proměnily ve víly, princezny, zvířátka, profese i Spidermany. Mezi netradiční masky patřila závora Tomáška Robovského a kosmonaut Eliáška Války.

Ve vyzdobené Sokolovně jsme tančili, běhali a soutěžili. Tématem letošního karnevalu byl "CIRKUS", a tak jsme děti roztřídili do 3 skupin: na šašky, akrobatky a klauny. Děti v těchto skupinách chodily promenádu, aby si je všichni ostatní mohly prohlédnout a vyhodnotit tu nejlepší masku, poté ve stejných družstvech soutěžily.

A protože součástí karnevalového veselí byly i paní učitelky, také přišly v maskách. Sešly se jako 3 klauni. Společně s dětmi tančily a pomáhaly organizovat připravené aktivity. Do karnevalu se zapojily i ostatní zaměstnankyně školky. Paní kuchařka Kačenka napekla dětem slavnostní vdolečky a paní školnice Janička pomohla s převlékáním dětí do masek, nošením pomůcek a jejich úklidem.

Rozsvícení stromečku

První adventní neděli 3. 12. 2023 jsme rozsvítili vánoční strom na návsi naší obce. Děti z naší školky zpříjemnily tento čas krátkým kulturním vystoupením. Teplý čaj a punč zahřál naše bříška v tomto mrazivém sněhovém čase. Rodiče mohli podpořit naši školku nákupem drobných dárečků, které vyrobily děti ze školky. 

Voláme sv. Martina 11. 11. 2023

Jako každý rok i letos jsme slavili svátek sv. Martina. Přivítali jsme u nás ve vsi děti ze ZŠ Nedabyle. Rádi se společně potkáme s dětmi, které odrostly z naší školky a jsou již ve školním věku. Pro rodiče jsme si připravili krátké kulturní pásmo písní, básní a krátkého divadelního vystoupení do kterého se zapojili i děti ze ZŠ a MŠ Nedabyle. Potom jsme společnými hlasy přivolali Martina, který k nám opět na koni dorazil. Toho bílého pro letošní rok nechal doma.

Zavzpomínali jsme na poslání sv. Martina, který se rozdělil s žebrákem o svůj plášť a upozornil svým skutkem, jak je pěkné se umět rozdělit s přítelem a svými bližními. Světelným průvodem všichni roznesli světlo do všech obydlí, v době, kdy se krátí den a noc se prodlužuje. Na závěr se děti rozdělily mezi sebou o napečené rohlíčky, perníčky a jiné dobroty.

Podzimní bramboriáda

Protože se v naší mateřské škole snažíme utužovat vztahy mezi školkou a rodiči, několikrát ročně pro ně a jejich děti pořádáme tematická zábavná odpoledne. Nemáme rády stereotyp a naopak preferujeme nové zkušenosti, proto jsme si v letošním roce připravily místo dýňování, které jsme si užili v loňském roce, "BRAMBORIÁDU", která proběhla ve středu 11.10.2023. A bylo to hned ve velkém stylu.

Na děti čekalo celkem 6 stanovišť s úkoly, ve kterých hrály hlavní roli právě brambory. Děti během nich nenamastily je, ale svoje svaly. Třeba takové přenášení pytlů plných brambor nebyla zrovna vůbec žádná legrace. Dále si děti zkusily třeba hod bramborou, bramborový slalom nebo tvoření s bramborovými tiskátky.

V rámci odpoledne proběhla také soutěž o nejlepší bramborový pokrm, do které přispěla většina našich rodičů. Moc děkujeme za vaši účast! Ochutnat jsme tak mohli různé druhy zapečených brambor, bramboráků, bramborový tatarák, a dokonce i bramborový koláč s jablky. Cenu za první místo samozřejmě vyhrál sladký pokrm (holt máme všichni mlsné jazýčky). Už teď se těšíme, až se společně potkáme u další školkové akce.

Návštěva pana kuchaře 

V rámci projektu Skutečně zdravá škola naši školku navštívil pan Martin Kalasch, který zastává manažerskou funkci v řetězci Perfect Canteen v Praze. Byl k nám vyslán na exkurzi svým vedoucím Filipem Sajlerem, kterého můžete znát z kulinářského pořadu Kluci v akci.

S Martinem si naše paní kuchařka užila kuchtící dopoledne. Získala od něj nové zkušenosti, spoustu zajímavých receptů a také velkou pochvalu za to, jak svoji práci odvádí. Prý je krásné potkat někoho, kdo práci dělá srdcem. Moc se mu v naší retro kuchyni líbilo.

Návštěva to byla příjemná nejen pro paní kuchařku, ale také pro děti, které mužský element v naší školce více něž uvítaly.

Zahradní slavnost

Konec školního roku v naší školce vrcholí zahradní slavností. Ta se v letošním roce konala ve středu 14.6.2023. Tématem letošní slavnosti byla zvířátka z farmy a toto téma bylo součástí celého odpoledního programu. Děti tančily, recitovaly, zpívaly a dokonce sehrály pohádku: "O špinavém čuňátku". Po programu pro rodiče následovalo šerpování našich předškoláků s předáním pamětní knihy a drobných dárků. Největším dárkem pro všechny děti byl obrovský dort od naší paní kuchařky v podobě farmářské zahrady se zvířátky. Dokonce se letos sešly dorty 2, protože nás navštívila bývalá paní kuchařka Jana a ta dětem nechala taky upéct dort.

Po programu a předání dárků jsme vypustili naší motýlí zahrádku, kterou jsme si objednali na konci května v podobě housenek a pozorovali jsme vývoj motýla. Zakuklilo a vylíhlo se nám 5 motýlů Babočky kopřivové a ty jsme přede všemi pustili do volné přírody na naše motýlí keře. Naše slavnost, ale pokračovala dál připravenými stanovišti s jednotlivými otázkami souvisejícími s tématem. Při každé správné odpovědi děti získaly písmenko do své tajenky. Jakmile byla doplněna tajenka, tak si každý účastník přišel pro připravenou odměnu.

Slavnost končila připraveným občerstvením a poděkováním celému týmů naší školky rodiči našich předškoláků. Všechny jsme dostaly krásnou květinu pivoněk a kopretin a poukázku na kulturní program. Mockrát děkujeme a vážíme si toho, že naši rodiče oceňují naše pracovní nasazení.

Popřáli jsme všem krásné léto a prázdniny a v podvečer jsme se rozloučili. Byla to opět velmi milá, radostná a vydařená akce.

Výlet na Safari 

V úterý 30.5.2023 jsme den dětí, mimo jiné, oslavili výletem na Hlubokou u Borovan v Safari resortu. Nejvíc jsme si zde užili hřiště, ale navštívili jsme i místní zvířátka se kterými jsme mohli být v úzkém kontaktu. K dopravě jsme použili veřejnou dopravu vlakem, což bylo pro naše děti také velkým zážitkem. Pro snazší orientaci v prostoru jsme naše děti vybavili stejnými limetkovými kšiltovkami. Celé dopoledne nám svítilo sluníčko a výlet se povedl nad očekávání. 

Výlet na farmu Rančice

Ve čtvrtek 27. dubna dopoledne jsme s dětmi vyrazili na výlet do Rančic, kde jsme navštívili rodinnou biofarmu, která se věnuje ekologickému hospodaření, především chovu masného skotu plemene Aberdeen Angus.

Po svačině na travnatém dvoře krásného statku se nás ujala farmářka paní Jitka Šebelková, která si pro děti připravila prohlídku jejich usedlosti. Děti se během návštěvy farmy dozvěděly zajímavé informace nejen o zvířatech a jejich mláďatech, ale i o prostorách jejich chovu a potravě, kterou se živí. Zároveň mohly děti mnoho z běžně známých druhů hospodářských zvířat vidět na vlastní oči. Zvířata jako králíky, oslíka, kuřátko, kočku či psa si mohly děti dokonce i pohladit.

V závěru prohlídky děti mohly zvířatům podat přinesené pamlsky – slepice si tak pochutnaly na skořápkách a osel s poníkem na tvrdém pečivu, ovoci a zelenině. Největším zážitkem, který si děti z farmy odvezly, byla společná hra s místním psím mazlíčkem, kterého děti pořádně prohnaly při házení míčku.


Komunitní setkání s farmářem

24. dubna se v naší školce setkali děti i rodiče s farmářkou Jitkou ŠEBELKOVOU z farmy Rančice u Kamenného Újezda. Společně si povídali o všech zvířatech z farmy a jejich využití pro člověka. Paní Šebelková s sebou přivezla i živé mazlíčky, které si děti mohly pohladit. Rodičům představila možnost odběru kvalitního čerstvého masa přímo z farmy. Hlavní činností farmy je ekologický chov masného skotu – plemene Aberdeen Angus. Toto plemeno se zde chová na pastvinách v čistokrevné formě za účelem produkce a prodeje kvalitních plemenných býků a jalovic. Na farmě se můžete setkat i s jinými zvířaty jako jsou králíci, slepice, ovce a koně. Nějaké zvířátko přijede možná i k nám. 


Velikonoční tvoření

Ve středu 5.dubna se naplnila naše školka nejen našimi dětmi, ale i rodinnými příslušníky. Pro rodiče si naše děti připravily krátké velikonoční vystoupení s přednesem, písničkou a tanečkem. Dětem paní učitelky připravily stanoviště tématicky přizpůsobené barvám velikonočních dní, kde děti plnily úkoly. Kluci se naučili uplést pomlázku a děvčata tvořila velikonoční dekorace. Celým odpolednem nás provázelo i výborné občerstvení z vajíček, které bylo součástí vyhlášené soutěže pro naše rodiče "Nejlepší pokrm z vajíček".

Akce se vydařila, dokonce se nad námi smilovalo i sluníčko a celé odpoledne svítilo všem do tváře.